11/20 zaniklý Šternberk

Klasicistní lovecký zámeček Šternberk (postaven r. 1772) na samotě uprostřed lesů na hranici NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce byl kulturní památkou. K zámečku se do hvězdicovitě sbíhaly cesty lemované kaštanovými alejemi.

V Severočeských turistických novinách z roku 1889 je tento zápis: “Šternberk je starý lovecký zámek hrabat Salmů. Bydlí zde lesník, který otevřel jednoduchou restauraci s kuželníkem. Na nádvoří ve stínu starých stromů vybízejí k posezení dřevěné lavice a stoly.”

Po 2. sv. válce sloužil objekt jako rekreační středisko zaměstnanců státních lesů a následně tam byl zřízen dětský chatkový tábor.

Objekty byly elektrifikovány a dodnes zde mezi stromy stojí lampy veřejného osvětlení.

V roce 1991 byl zkolaudován po rekonstrukci, která však byla provedena tak  neodborně (především ponechání dřevomorkou napadených konstrukcí – dřevomorka se pak kvůli vlhkosti zapříčiněné chybějícím odvětráním kuchyně a hydroizolací umývárny a proti spodní vodě rozšířila po celém objektu a v roce NÁSLEDUJÍCÍM rekonstrukci byl zámek pro havarijní stav uzavřen.) Demoliční práce započaly v roce 93 a dokončeny o rok později, tedy pouhé tři roky po rekonstrukci.

 

stav dnes:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *