02/19 Kostarika 1-100

1  Odlet a proces co tomu předchází, zvlášť když ho o den odložej, je docela vydatnej zážitek sám o sobě.

2  Vzlet jsem naprosto prospala, na pár vteřin mě vzbudilo, když to cuklo při rozjezdu, ale zas jsem usnula a probudila se až nad mrakama o nevimokolik pozdejc. (update: jsem tu tři týdny a zatím dost pravidelně dospávám posledních tipla bych tak poslední čtyři roky svého života.)

3  První vjem v Kostarice je hodinovej davovej chanting nějakýho místního sportovního týmu, co se akorát odněkud vrátil vedlejším letem, zatímco já čekám na kufry (a Vláďa, můj exhange buddy a jeho brácha na mě venku).

4  Dva dny předtim koupenej kufr nepřežil cestu.

 Výbava od Vládi – m.j. lampička, křídy, skicák, pravítka, opalovací a poopalovací krémy, stan a hlavně šnorchlovací souprava.

6  První dva týdny budou v gated community, ale i k ní mám prý jezdit za tmy jenom uberem i ze zastávky nejbližšího busu.

 Ráno slunce palmy a hlavně hory všude na obzoru – když jsem přiletěla, byla už tma, tak mě zvlášť ty hory dost udivily.

 V San José překvapivě chladno.

 Místní TZB! – elektrický vedení výraznym doplňkem každý ulice mimo nejužší centrum, bomby s plynem na balkónech a tak.

10  Houpačka místo lavičky na místní zastávce autobusu.

11  První dojmy – všechno dost dobře barevný.

12  Oběd u oblíbenejch babiček V a M.

13  Národnostní složení intercambia (Exchange studentů) – španělé, mexičani, pár němců, ale některý se španělskejma jménama, dvě holky z Asie, pár rakušanů a skupina francouzů, kteří jsou jasný na první pohled.

14  Z přednášky o bezpečnosti jsem nerozuměla ani slovo, jen několik infographics o tom, jak identifikovat charakter nosu a tvar obočí pachatele pro policejní popis.

15  Buddy: We respect the traffic lights here! (Dost významnym tónem, když jsem se jednou jala přecházet, protože jsem žádnej semafor neviděla – protože pro chodce tu většinou žádnej není, když maj auta červenou, mají-li tam vůbec semafor, má chodec zelenou) – obecně je ale ta jeho věta dost komická v kontextu místní dopravy.

16  Pán, od kterýho jsem na ulici kupovala ovoce a věděl že zas tolik nerozumim se hrozně hezky snažil abych věděla, že mi vrací správný množství peněz a nesnaží se mě obrat. Vůbec mi to tu v tomhle přijde dost férový, ale možná jen nevim, kdo mě kde natáh.

17  Svět kde se můžu živit banánama od rána do večera.

18  Jeden uber za druhym :/ – Až vychytám busy, asi jich bude míň, ale stejně je to nezvyk.

19  První den celej v mikine a už jsem spálená…

20  Spálená tak, že i paní v supermarketu mi radila, co s tim. (S krátkýho výletu na sopku do 3400 m n. m. – nejvejš, co jsem kdy byla. Faktor krému pod padesát tu člověk sotva sežene i v obchodech.)

21  Lidi se nevyhýbaj vpravo!

22  Fakulta pár domů od bordelu.

23  Streetfood je tu tvrdý, zelený, nezrale vypadající mango se solí a limetkou – když mi někdo dal ochutnat, byla jsem patřičně zaskočená, ale už jsem tomu přišla na chuť.

24  Na ananas se tu prý taky někdy dává sůl, aby z toho nebolel jazyk, což mě nikdy nenapadlo, že by mohlo fungovat, ještě jsem to nezkusila.

25  Na ulici všichni prodávaj ponožky, strašně dlouhý USB kabely a paradoxně docela často i kulichy.

26  Moje zatím nejoblíbenější věc na San José a asi většině Kostariky – Prakticky z každýho místa kdekoliv je tu vidět aspoň v nějakym směru na hory na horizontu, vážně prakticky všude.

27  Město dost vysoko, což je moc příjemný, protože je to relativně špinavý město dost vzdušný.

28  Vlnitý lavičky.

29  Místní dvě vysoký brutalistní budovy, co se čněj nad zbytek těch jedno, dvou, max třípodlažních domků.

30  Jedinej gotickej kostel v zemi, dlouho ruina, renovovanej 2006.

31  Když člověk musí pro vstup do země podepsat, že neveze zbraně, drogy, hodně alkoholu a víc než dvě kila sladkostí.

32  Cyklopolicie je tu dost populární.

33  Ciklovías v centru supr, ale moc lidí po nich nejezdí.

34  V praze si někdy odvykám aktivnějc užívat město, i kvůli nedostatku času, ale pak v zahraničí je člověk za funkční věci ve městě hrozně vděčnej.

35  Až na parter a možná 1.patro jsou domy v centru San José prázdný, je to centrum s velkou spadovou oblastí, ale bez rezidentů.

36  Za autobus jen jedna cena na jednu zastávku i na cestu z konečný na konečnou.

37  Kompost vedle běžejch odpadkových košů na ulici – ale asi to tak nebude ve většině čtvrtí.

38  První den školy – komplet každej roli papíru v ruce… asi jsem tu správně.

39  Jsem tu čtyři dny a už se docela těšim na déšť. (edit po třech týdnech – pořád nic, jen jednou pět minut krápání)

40  Nemaj tu adresy, jen očíslovaný ulice a pak babo raď, třetí dům od toho velkýho modrýho napravo… Můj Buddy když jel na Erasmus a dali mu tam papírek s jeho adresou, tak ani úplně nevěděl, co to je a k čemu to je a musel se ptát, taky třeba nemaj schránky na ulici, když chtěj něco poslat, musej na poštu, v reálu toho moc neposílaj.

41  Můj buddy se o mě hrozně stará, je to fajn takhle na začátku, zvlášť s přetrvávajícím zmatením ze španělštiny.

42  Zjištění že platanos nejsou banány, jako nás učili, ale řáděj se mezi zeleninu a jsou vevnitř oranžový.

43  Místní elektrický rozvody mě asi nikdy nepřestanou fascinovat.

44  Za oknem koupelny tu často šustěj palmový listy a já se vždycky těšim, že už konečně prší a ono pořád nic.

45  Ostatní erasmáci pořád jen sdílej fotky z barů, což mě moc nezajímá, to erasmáctví jsem ze sebe asi docela vybila už ve Finsku.

46  Bez whatsappu se tu nikdo ani nehne, často včetně prarodičů.

47  Ani s mejma 167 cm se mi nikdy nestane, že bych neviděla v davu, většina lidí je o hlavu menší… Obecně Evropani tu dost trčej. El muchacho alto/La muchacha alta je docela běžnej popis Vládi s Márií, který jsem tu vystřídala a lidi si zrovna nemůžou vzpomenout, jak se jmenovali.

48  Celá země funguje na cash – busy tu provozuje tisíc různejch dopravců a každýmu se platí jiná částka, vždycky hotově. Stejně tak kredit na telefon se dobíjí hotově u kasy všemoznejch obchodů a v automatech – něco jako permanentku v týhle zemi asi nepotkáte. (zpětnej edit – důchodci tu maj kartičku na bus zdarma)

49  Na první pohled by člověk řekl, že vzhledem k tý nízkopodlažnosti bude hrozně nízká hustota obyvatel, ale nějak mi to tak nepřijde, ale čísla ještě neznám.

50  Ateliér mezi jednim z nejhezčích kostelů ve městě a jednou vysokánskou brutalistickou obludou.

51  Dělaj tu taky v Revitu, ale místo AutoCADu zatím jedou spíš v Illustrátoru.

52  Peníze s opicema, banánama, srnkama a žralokama.

53  Jedna autobusová zastávka se tu jmenuje Casa Verde podle mýho oblíbenýho domku, ze kterýho vede milión elektrických kabelů, že vypadá jak trafačka.

54  Apartment hunting ve městě bez adres… prohlídka pokoje na adrese One block west from the municipal pool of Guadalupe… A člověk pak chodí s fotkou v mobilu a ptá se Sabes donde está esta casa…? Ole funguje to, hned první člověk mi poradil správně.

55  Jsem tu zatim každej den dost unavená a ucaprtaná… Asi u z toho sluníčka, ikdyž neni nějaký velký vedro, taky už několik odpolední obcházim nabídky bydlení po městě.

56  Všude po škole jsou sedací pytle, i v pokoji přes airbnb jeden obří mám…

57  Hlásí se tu na to, kdo bude číst z tabule jako na základce.

58  Všechno ovoce tu má různý pravidla jak se jí a nejí a která část barví a která část může zaskočit a tak…

59  Po bakaláři tu maj dva roky tzv. licenciatury, po který můžou praktikovat architekturu (což si teda s místní teenage mentalitou přetrvávající ještě dost po teenage věku neumim úplně dobře představit) a na magistra pak choděj jen ti, co se chtěj nějak víc specializovat v rámci oboru.

60  Předmět PP s lidma v posledním ročníku – potkávaj se s památkovou péčí poprvé a naposled v tomhle jednom semestru. (Na začátku to vypadalo dost marně, ale asi to bude docela fajn předmět, takový opáčko, ale vzhledem k tomu, že ve španělštině, tak to tolik neva.)

61  Na architektuře nemaj zkoušky, jen odevzávky převážně skupinovejch prací… minimálně v mejch předmětech.

62  Často existujou zastávky busu jen ve jednom směru a tam kde jsou v obou se ve většině případů nejmenujou stejně a nejsou na stejnym místě…

63  V kapse v batohu kterou mám po ruce mám opalovák padesátku a pepřák na večerní návraty domů. Nevim, jestli by mi při přepadení k něčemu byl, ale aspoň pro pocit.

64  Návštěva supermarketu mimo centrum – úplně stejný jak v Kalifornii, jen španělsky.

65  Pozoruju, že tu maj pořád všichni vybitej telefon, na ulici se prodávánabití v powerbance, bohužel ale včetně mýho telefonu, protože se nonstop hledám na mapě a nonstop hledám nějaký spoje.

66  Supermerkačikatito. Výborný slovo kterym spolužačka popsala víceméně trafiku. Vůbec je tu častej název Mini Super pro něco jako Relay u nás.

67  Už jsem se tu zvládla pohádat s autobusákem a to tu nejsem ani týden – asi přemrštěnej pud sebezáchovy v městskym zmatení.

68  Autobusy se cestou neobtěžujou zavírat dveře.

69  Na to, jak to tu obecně vypadá, tu lidi jezděj v hrozně fancy autech.

70  Jak jsem hledala bydlení, tak jsem prochodila o dost větší část města, než bych jinak měla důvod, tak jsem to tu hned zkraje trochu víc poznala.

71  Bez internetu v mobilu, resp. bez map a gpsky bych tu byla úplně nahraná… ale trochu myslim že všichni, včetně některejch místních.

72  Zubaři jsou tu na každym rohu.

73  ¨Všichni si tu vykaj, včetně lidí v rámci rodiny, sourozenců, nejlepších kamarádů a tak – taková výjimka v celý latinský Americe.

74  Na ňáký prosvětlení a oslunění se tu moc nehraje… všude vevnitř je nezvyklá tma.

75  Mám tu z toho dost často pocit, že jedinej rozdíl mezi lidma na střední a na vejšce je, že už nemusej nosit uniformy… ://

76  Učitel kresby, že „hudba a kreslení je jako sex a že snažit se rozbalit plastickou gumu z plastovýho obalu je jako snažit se rozbalit prezervativ.“ Mimo jiný výroky. (Pak mi bylo řečeno, že tu měl před časem i legální tahanice za překračování „jistých hranic“ ve vyučování. No, není divu.)

77  Pak se zeptal, kdo má nůž, protože mu ta plastická guma nešla rozbalit a přihlásila se půlka třídy, většinou holky, všechny nosej takový ty vystřelovací nože.

78  Člověk tu nepotká moc kuřáků… po týdnu tady jsem si uvědomila, že jsem tu na ulici potkala prvního – pak sjem se dozvěděla, že tu fakt moc lidí nekouří, ale hlavně že je tu nelegální kouřit na ulici.

79  Poslední předmět fakt nejvíc jako high school, fotěj si selfíčka a vzájemně si je posílaj a pak se tomu všichni chichotaj, je to trochu k zblznění…

80  Už pár lidí mi tu řeklo, že je supr, že se ucim spanelsky a jak mi to pěkně jde, protože je to hrozně těžkej jazyk

81  Lidi tu nemaj moc styl, je to takový maloměstský.

82  Dneska poprvé, tzn. přesně po týdnu, jsem natolik zorientovaná, abych si v busu pustila hudbu a chvíli nečekovala na mapě, kam mě ten bus veze.

83  Jak nepotřebujou moc izolovat, tak i akustisky jsou všechny domy úplně marný, ještě jak nemaj často pevný zasklení oken, je tu fakt všude slyšet každý slovo…

84  Popálila jsem si nohu sluníčkem, přes látku, když jsem pár minut seděla na školním dvoře na sluníčku a vedle nohy jsem měla postavenou lahev s vodou, která zafungovala jako čočka a v jejím ohnisku mě to spálilo.

85  Na školním výletě za krokodýlama oběd v 9:40.

86  Mytí rukou všude, takže umyvadla ještě před záchodama venku a u východu z jídelny a všude možně.

87  Pamatovat si španelsky názvy druhů ovoce je nemožný.

88  Palmovej sýr…?

89  Plantáže na okrasný květiny

90  Mix španělštiny, angličtiny, francouzštiny a češtiny v mý hlavě způsobil to, že když každýho poprosili, ať zazpívá svojí národní hymny, tak jsem se dostala do půlky a na zbytek jsem měla okno. Velmi reprezentativní…

91  Ani alkohol se tu na veřejnosti nesmí mít odhalenej, jen vyjma jednoho parku v centru, kde bývají studentský akce.

92  Tma/světlo celej rok přesnw od šesti do šesti. Za tmy už člověk sám ven nejde když nemusí.

93  Člověk je tu pořád mnohem blíž mraků, než je zvyklej z ČR, když jede někam na výlet přes kopce, tak i v mracích běžně.

94  Všude kopce a hory, západy slunce v těch kopcích jsou nádherný.

95  Je to tu svět dvouproudejch jednosměrek, obousměrek jen pár v centru a pak ulice v obytných čtvrtích mimo centrum taky.

96  Důchodci, co tu potkávám, uměj anglicky líp, než střední generace, ale statistickej vzorek je zatim malej na ňáký závěry.

97  Kopce jak od Cézanna.

98  V dálkových busech jsou tu většinou zklopený všechny sedačky a zaseklý, že nejdou narovnat

99  Maj tu hrozně velký mince.

100  Zastávky busu jsou tu zásadně jenom na znamení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *